Thursday, May 13, 2021

ජිනීවා ඡන්දයෙන් පේනේනේ ශ‍්‍රී ලංකාව ජාත්‍යන්තර මතය වාසිදායක අයුරින් හසුරවා ගනිමින් සිටින බවයි…

Must read

අර්බුදය උපරිමයේ… ICU කොරෝනා ලෙඩුන්ගෙන් පිරී යයි.. රජයේ රෝහල්වල සාමාන්‍ය සැත්කම් නවතා දමයි.

රජයේ රෝහල්වල දැඩි සත්කාර ඒකක ඇඳන් කොරෝනා ආසාදිතයන්ගෙන් පිරී යන තත්ත්වයක් මේ වන විට උද්ගතව තිබීම හේතුවෙන්...

කොවිඩ් ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථාන සහ පහසුකම් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරියගේ නිරික්ෂණයට – නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරුන් 09ක්

කොවිඩ් මර්දන වැඩපිළිවෙල පළාත් මට්ටමින් නිරීක්ෂණයට සහ සම්බන්ධීකරණයට නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරුන් 09 ක් පත් කළ...

මහ ජාතික ව්‍යවසනයක් ඉදිරියේ.. විශාල පිරිසක් මිය යාවි..- ජනපතිට තීරණාත්මක ලිපියක්…

ට පුරා සිදුවෙමින් ඇති කොරෝනා වෛරස ව්‍යාප්තිය මත දැඩි සංචරණ සීමා ඉක්මනින්ම පැනවීමට කටයුතු නොකරන්නේ නම් ඉදිරියේදී...

ගම්පහ වැරැල්ලවත්ත කොවිඩ් අතරමැදි ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයේ ඉදිකිරීම් අවසන් කර සති 02 ක් තුළ සෞඛ්‍ය අංශ වෙත භාරදෙනවා – ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංග

ගම්පහ වැරැල්ලවත්ත කොවිඩ් අතරමැදි ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයේ ඉදිකිරීම් අවසන් කර සති 02 ක් තුළ සෞඛ්‍ය අංශ වෙත භාරදීමට...

ජීනීවා නුවර එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව ගෙනා යෝජනාවට ඉන්දියාව හා ජපානය ඇතුළු රටවල් 14 ක් ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව ඡන්දය දීමෙන් වැලකී සිටීම ජාත්‍යන්තර මතය ශ්‍රී ලංකාවට වාසිදායක අයුරින් හසුරවා ගැනීමට ගත් උත්සහයේ සාර්ථක බව පෙන්නුම් කිරීමක් බව ආණ්ඩු පක්ෂයේ ප්‍රධාන සංවිධායක ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා පවසයි.

මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ සාමාජිකත්වය දරන රටවල් 47 න් බහුතරයක් (රටවල් 25) ක් මෙම යෝජනාවට විරුද්ධව ඡන්දය භාවිතා කිරීම හෝ ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමෙන් වැලකී සිටීම විශේෂත්වයක්. චීනය, රුසියාව, පකිස්ථානය ඇතුළු රටවල් 11ක් ශ්‍රී ලංකාවට පක්ෂව ඡන්දය ලබා දුන් අතර තවත් රටවල් 14ක් ඡන්දය ලබා දීමෙන් වැළකී සිටියහ. මෙයින් පෙනී යන්නේ අප ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවගේ මතය දිනාගැනීම සදහා නිවැරදි මාවතේ ගමන් කරන බවයි. ඒ වගේම අපේ රටේ අභ්‍යන්තර කටයුතුවලට අනවශ්‍ය ලෙස බටහිර රටවල් කරන අතපෙවීම් වලට ද අකමැති බවයි. සියලුම ආසියානු රටවල් අපේ මතය අනුමත කළ බව ද අමාත්‍ය ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා පැවසීය.

මෙම යෝජනාව අනවශ්‍ය අසාධාරණ සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තියේ ඇති වගන්තිවලටත් විරුද්ධව ගෙනා එකකි. අපේ වීරෝධාර සන්නද්ධ හමුදාව දශක තුනක් තිස්සේ තිබුණු කුරිරු යුද්ධය අවසන් කළා. ඒ 2009 දී මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමාගේ නායකත්වයෙන්.

ලෝකයේ කුරිරුතම බෙදුම්වාදී ත්‍රස්තවාදීන්ගෙන් රටේ ඒකීයභාවය, සෛවරීත්වය හා භෞමික අඛණ්ඩතාවය ආරක්ෂා කිරීමට මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ රජය සමත් වුණා. ලෝක නායකයින් දෙදෙනෙකු ඝාතනය කළ එකම ත්‍රස්තවාදී සංවිධානය මේ එල්ටීටීඊ ත්‍රස්වාදීන්ය. ඉන්දියාවේ රජිව් ගාන්ධි වගේම රණසිංහ ප්‍රේමදාසත් මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරවලින් ඝාතනය කළා.

මිනීමරු කොටි ත්‍රස්තවාදීන් පරාජය කර සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම්, බර්ගර් ඇතුළු සමස්ත ශ්‍රී ලාංකිකයින්ගේ ජීවත්වීමේ අයිතිය තහවුරු කරදීම මානව හිමිකම් ගරුකරන ඕනෑම රටක් පිලිගත යුතු බවත් අමාත්‍ය ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා පැවසීය. ඒ වගේම ජනතාවගේ ආරක්ෂාව තහවුරු වීමත් සමග ලෝකයටම ආදර්ශයක් වූ බවත් ඔහු පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව පදනම් විරහිත යෝජනාවක් මානව හිමිකම් කවුන්සිලයට ගෙන ඒමට බටහිර රටවල් කිහිපයක් කටයුතු කළා. එම යෝජනාව ඔවුන් ගෙනාවේ රජයකට එරෙහිව නොව ශ්‍රී ලාංකික ජනතාවගේ අභිලාශයන්ට බව අප තේරුම්ගත යුතුයි. යහපාලන රජය එම රටවල් එක්ක එකතුවෙලා අපේ රටට එරෙහිව යෝජනාවක් සම්මත කළා. (30-01) මේ ලෝකයේ කිසිම රටක් මානව හිමිකම් පිළිබඳව තමන්ගේ රටවල් වලට එරෙහිවන යෝජනවලට සහය දක්වලා නැහැ. පසුගිය මැතිවරණයේ දී අපි ජනතාවගෙන් වරමක් ඉල්ලුවා. මේ රටට එරෙහි යෝජනාවලින් ඉවත්වීමට අනුමැතිය දෙන්න කියලා. ඔවුන් අපට විශිෂ්ඨ ජයග්‍රණයක් ලබා දුන්නා. ලංකාවට එරෙහිව මේ යෝජනාව නෙ එන්නේ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව අප කළ මානුෂික මෙහෙයුම්වල අවසාන අදියරේ දීය. එල්ටීටීය පරාජයට පත්වෙන මොහොතේ ත්‍රස්තවාදීන්ව රැකගන්න පවා උත්සහ කළ රටවල් බව අප අමතක කළ යුතු නැති බව ද අමාත්‍ය ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා පැවසීය. ඔවුන්ගේ මෙම ක්‍රියාව ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කරන සියලුම රටවල් අධෛර්යමත් කිරීමක් බව ද අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

අර්බුදය උපරිමයේ… ICU කොරෝනා ලෙඩුන්ගෙන් පිරී යයි.. රජයේ රෝහල්වල සාමාන්‍ය සැත්කම් නවතා දමයි.

රජයේ රෝහල්වල දැඩි සත්කාර ඒකක ඇඳන් කොරෝනා ආසාදිතයන්ගෙන් පිරී යන තත්ත්වයක් මේ වන විට උද්ගතව තිබීම හේතුවෙන්...

කොවිඩ් ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථාන සහ පහසුකම් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරියගේ නිරික්ෂණයට – නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරුන් 09ක්

කොවිඩ් මර්දන වැඩපිළිවෙල පළාත් මට්ටමින් නිරීක්ෂණයට සහ සම්බන්ධීකරණයට නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරුන් 09 ක් පත් කළ...

මහ ජාතික ව්‍යවසනයක් ඉදිරියේ.. විශාල පිරිසක් මිය යාවි..- ජනපතිට තීරණාත්මක ලිපියක්…

ට පුරා සිදුවෙමින් ඇති කොරෝනා වෛරස ව්‍යාප්තිය මත දැඩි සංචරණ සීමා ඉක්මනින්ම පැනවීමට කටයුතු නොකරන්නේ නම් ඉදිරියේදී...

ගම්පහ වැරැල්ලවත්ත කොවිඩ් අතරමැදි ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයේ ඉදිකිරීම් අවසන් කර සති 02 ක් තුළ සෞඛ්‍ය අංශ වෙත භාරදෙනවා – ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංග

ගම්පහ වැරැල්ලවත්ත කොවිඩ් අතරමැදි ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයේ ඉදිකිරීම් අවසන් කර සති 02 ක් තුළ සෞඛ්‍ය අංශ වෙත භාරදීමට...

ලොක්ඩවුන් ගැන ඖෂධ ඇමති කියයි…

මේ මොහොතේ රට වසා දැමීම සම්බන්ධයෙන් ගනු ලබන්නේ දේශපාලන තීන්දුවක් නොව සෞඛ්‍ය හා ආරක්‍ෂක අංශ ඒකාබද්ධව ගනු...