Thursday, April 22, 2021

සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශනවලට යටත්ව හැකි ඉක්මනින් පාසල් විවෘත කළ යුතුයි – අමාත්‍ය මහාචාර්ය ජී.එල්.පීරිස්

Must read

ක්‍රීඩාව කිසිසේත් දේශපාලනීකරණය වීමට ඉඩ තබන්නේ නෑ – අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ

ක්‍රීඩාව කිසිසේත් දේශපාලනීකරණය වීමට ඉඩ නොතබන බව ක්‍රීඩා අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ මහතා (21) පාර්ලිමේන්තුවේ දී අවධාරණය කළේය.

VVIP ප‍්‍රභූ පිරිසක් විශේෂ ගුවන් යානයකින් කෙන්යාවට.. නිරූපිකාවන්ද එක්වෙයි..

අති විශේෂ ප්‍රභූන් පිරිසක් රැගත් ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් යානයක් එළඹෙන 29 වැනිදා කෙන්යාවේ නයිරෝබි ගුවන්තොටුපල වෙත යාමට...

සෞදි බන්ධනාගාරවල සිටින ලාංකික කතුන් වහාම ලංකාවට ගෙන්වන්න වැඩපිළිවෙළක් ඇරඹෙයි

සෞදි අරාබියේ රැඳවුම් කඳවුරවල හෙවත් බන්ධනාගාරවල සිටින ශ්‍රී ලාංකික කතුන් කඩිනමින් ශ්‍රී ලංකාවට ගෙන්වා ගැනීමට පියවර ගන්නා...

හැකි ඉක්මනින්ම සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශයන්ට යටත් ව පාසල් විවෘත කිරීමට කටයුතු කළ යුතු බවට වර්තමාන රජය දැඩි ස්ථාවරයක සිටින බැව් අධ්‍යාපන අමාත්‍ය මහාචාර්ය ජී.එල්.පීරිස් මහතා පැවසී ය. අමාත්‍යවරයා මේ බැව් පැවසූයේ 20වන දින පන්නිපිටිය ශ්‍රී ධර්මවිජයාලෝක විහාරයේ දී ශ්‍යාමෝපාලි වංශික මහා නිකායේ කෝට්ටේ ශ්‍රී කල්‍යාණි සාමගී‍්‍ර ධර්ම මහා සංඝ සභාවේ මහානායක ධූරප්‍රාප්ත ආචාර්ය අතිපූජ්‍ය ඉත්තෑපාන ධම්මාලංකාර ස්වාමීන්වහන්සේ හමුවීමෙන් අනතුරු ව ය.

පාසල් විවෘත කිරීම සම්බන්ධ ව ස්ථිර ප්‍රකාශයක් ඉක්මනින් ම ලබාදීම සඳහා අපිට හැකි වේවි. ඇතැම්විට හෙට දිනයේ දී. මේ සම්බන්ධව ගරු නායක ස්වාමීන්වහන්සේගේන් ද උපදෙස් ලබා ගැනීම සඳහා මම පැමිණියේ. උන්වහන්සේගේ ද අදහස වුණේ හැකි ඉක්මනින් රටේ දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනයේ අයිතිය සුරක්ෂිත කරදීම පිණිස පාසල් ඉක්මනින් ම විවෘත කළ යුතු ය යන්නයි. මේ සම්බන්ධව සෞඛ්‍ය ඇමතිතුමිය, අමාත්‍යංශ ලේකම්තුමා, සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්ෂජෙනරාල්වරයා සමඟ අපි මේ වනවිට සාකච්ඡා කරමින් යනවා. ඒ අය විසින් ලබාදෙන නිර්දේශ සහ මාර්ගෝපදේශයන්ට යටත් ව පාසල් විවෘත කිරීම සුදුසු බව නායක ස්වාමීන්වහනසේ ද දැනුම් දුන්නා.

රටේ පාසල් සියල්ල එකවර විවෘත කිරීම සිදුකළ හැකි දෙයක් නොවුණත් එය ක්‍රමක්‍රමයෙන් සිදු කළ යුතු යි. මේ වනවිට රටේ සියල්ල ම පාහේ යථා තත්ත්වයට පත්වෙමින් පවතිනවා. අපේ රටට පමණක් නොවෙයි කොවිඩ් 19 සමස්ත ලෝකයට ම අභියෝගයක් වෙලා තියෙන්නේ. රජයක් විදියට වගේ ම රටක් විදියට ත් අපි මේ අභියෝගය ජය ගත යුතු යි. අපේ දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනයේ අයිතිය තහවුරු කළ යුතු යි. පාසල් ක්‍රමක්‍රමයෙන් විවෘත කිරීමත් ඒ ඒ පාසල්වලට, විදුහල්පතිවරුන්ට සහ කමිටුවලට ලබාදෙන සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ සම්බන්ධවත්, ඒ ඒ සෞඛ්‍ය උපදෙස්වලට අනුව කටයුතු කිරීමේ අධිකාරී බලය පාසල්වලට ලබාදෙන ආකාරය සම්බන්ධව ත් අපි සාකච්ඡා කරනවා. යනුවෙන් ද පැවසී ය.
මාධ්‍යෙව්දියකු එම්.සී.සී. ගිවිසුම පිළිබඳ විමසූ අවස්ථාවේ අමාත්‍යවරයා මෙසේ සඳහන් කළේ ය;
“ඔව් අපේ අතිගරු ජනාධිපතිතුමා ජනාධිපතිවරණයට පැමිණෙන අවස්ථාවේ ම කිවුවා එම්.සී.සී.වලින් රට ගලවා ගන්නට සෘජු ප්‍රතිපත්තියක් ක්‍රියාත්මක කරනවා කියලා. එතුමා ඒ අනුව කටයුතු කළා. අපි දන්නවා එම්.සී.සී අත්සන් කරපු සමහර රටවල්වල ජනතාවට කම්කරුවන්ට බවට පත්වෙන්න සිදුවෙලා තිබෙන හැටි. එහෙම ලොකු අවධානමක් තියෙන නිසා ම එතුමා එම්.සී.සීය අත්සන් කිරීමට නොහැකි හේතු ඉතා ම පැහැදිලිව ඉදිරිපත් කළා. මේ සම්බන්ධයෙන් විපක්ෂයෙන් මුලින් කිවුවා මොනව කිවුවත් හොරෙන් හරි ආණ්ඩුව එම්.සී.සීය අත්සන් කරනවා කියලා. දැන් කියනවා ඒක අහෝසි කලත් වෙන ක්‍රමයකට හරි ඒ දේවල්වලට එකඟ වෙයි කියලා. අපි රජයක් විදියට මෙන් ම අතිගරු ජනාධිපතිතුමා රටේ නායකයා විදියට සෘජු තීරණයක සිටින බව පැහැදිලිව පැවසිය හැකියි”යනුවෙන් ද පැවසීය.

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ක්‍රීඩාව කිසිසේත් දේශපාලනීකරණය වීමට ඉඩ තබන්නේ නෑ – අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ

ක්‍රීඩාව කිසිසේත් දේශපාලනීකරණය වීමට ඉඩ නොතබන බව ක්‍රීඩා අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ මහතා (21) පාර්ලිමේන්තුවේ දී අවධාරණය කළේය.

VVIP ප‍්‍රභූ පිරිසක් විශේෂ ගුවන් යානයකින් කෙන්යාවට.. නිරූපිකාවන්ද එක්වෙයි..

අති විශේෂ ප්‍රභූන් පිරිසක් රැගත් ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් යානයක් එළඹෙන 29 වැනිදා කෙන්යාවේ නයිරෝබි ගුවන්තොටුපල වෙත යාමට...

සෞදි බන්ධනාගාරවල සිටින ලාංකික කතුන් වහාම ලංකාවට ගෙන්වන්න වැඩපිළිවෙළක් ඇරඹෙයි

සෞදි අරාබියේ රැඳවුම් කඳවුරවල හෙවත් බන්ධනාගාරවල සිටින ශ්‍රී ලාංකික කතුන් කඩිනමින් ශ්‍රී ලංකාවට ගෙන්වා ගැනීමට පියවර ගන්නා...

යාපනය පොලිසියෙන් කොරෝනා පොකුරක්….

යාපනය පොලිස් ස්ථානයේ සේවයේ නිරත පොලිස් නිලධාරීන් 11 දෙනෙකුට එක් දිනක් තුලදී කොරෝණා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති...